Badania lekarskie i psychologiczne po utracie prawa jazdy za jazdę po alkoholu. Wiele osób po utracie praca jazdy zadaje sobie pytanie – jak wyglądają badania psychologiczne i czy są obowiązkowe? Według wszelkich zasad jest to obowiązek, a bez wywiązania się z niego, nie można zasiąść ponownie za kierownicą.
- Aby odzyskać prawo jazdy, trzeba przejść badania lekarskie i psychologiczne
- Badania psychologiczne obejmują wywiad oraz badania narzędziami diagnostycznymi
- Po przeprowadzeniu badania psycholog wydaje orzeczenie
Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może skutkować utratą prawa jazdy. Osoba, która ubiega się o przywrócenie uprawnień, musi przejść obowiązkowe badania. Jakie badania są konieczne po utracie prawa jazdy za alkohol?
Polecamy: Badania psychologiczne i lekarskie dla kierowców
Badania po utracie prawa jazdy
Aby odzyskać utracone prawo jazdy, trzeba obowiązkowo przejść badania lekarskie i psychologiczne. Badania lekarskie po utracie prawa jazdy mają na celu stwierdzenie, czy stan zdrowia pozwala na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Wyglądają jak standardowe badania, które musi wykonać każdy przyszły kierowca. Konieczność badania psychologicznego kierowców złapanych na jeździe po alkoholu wynika z zapisów Ustawy z dnia 5 stycznia 2001 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z jej zapisami testy psychologiczne muszą przejść osoby, które prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości (po użyciu alkoholu lub środka odurzającego o podobnym działaniu), ale również osoby, które przekroczyły limit 24 punktów karnych i te, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Polecamy: Badania psychologiczne dla operatorów
Jak wyglądają testy psychologiczne po utracie prawa jazdy?
Badania psychologiczne obejmują wywiad oraz badania narzędziami diagnostycznymi. Psychotesty po utracie prawa jazdy mają ocenić i opisać osobę badaną pod względem sprawności intelektualnej i procesów poznawczych, osobowości (z uwzględnieniem w trudnych sytuacjach) oraz dojrzałości społecznej, a także sprawności psychomotorycznej. Dodatkowo uprawniony psycholog musi stwierdzić, czy alkohol nie jest źródłem problemów w życiu kierowcy i czy istnieje ryzyko, że osoba, której odebrano prawo jazdy za prowadzenie po alkoholu, może ponownie dopuścić się takiego czynu. Po przeprowadzeniu badania psycholog wydaje orzeczenie o istnieniu lub braku przeciwskazań do kierowania pojazdem. Co ważne, bez badań psychologicznych nie można ubiegać się o przywrócenie prawa jazdy.