Badania psychologiczne do koncesji na obrót bronią i amunicją – jakie testy musi przeprowadzić pracownia psychologiczna? Do tego jest potrzebne orzeczenie psychologiczne? Wszystkie wątpliwości wyjaśniamy poniżej.
- Aby otrzymać koncesję, należy spełnić szereg warunków
- O koncesję mogą ubiegać się osoby z pełną zdolnością czynności prawnych
- Przeprowadzenie badań jest konieczne
Zgodnie z Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 r. wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym oraz obrotu technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym wymaga uzyskania koncesji. Koncesji udziela się na czas określony, przy czym nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 50 lat. Aby otrzymać taką koncesję, należy spełnić szereg warunków, w tym przejść pozytywnie badania na obrót bronią i amunicją.
Polecamy: Badania po utracie prawa jazdy
Kto może ubiegać się o koncesję na obrót bronią i amunicją?
O koncesję mogą ubiegać się osoby z pełną zdolnością czynności prawnych, które ukończyły 21 lat i które mają co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz przygotowanie zawodowe do wykonywania lub kierowania działalnością gospodarczą o takim profilu. Osoba starająca się o koncesję nie może być skazana prawomocnym wyrokiem i nie może toczyć się wobec niej postępowanie w sprawach za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Przeprowadzenie badań jest konieczne, ponieważ według Ustawy osoba starająca się o koncesję nie może wykazywać zaburzeń psychicznych oraz istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, które mogłyby stanowić przeszkodę do wykonywania lub kierowania działalnością gospodarczą w zakresie obrotu bronią i amunicją.
Polecamy: Badania na broń
Badania na obrót bronią i amunicją
Badania psychologiczne do koncesji mają na celu:
- określenie poziomu rozwoju intelektualnego,
- opisanie cech osobowości, uwzględniając przy tym funkcjonowanie w trudnych sytuacjach,
- określenie poziomu dojrzałości społecznej.
Na podstawie przeprowadzonego badania wydaje się orzeczenie psychologiczne, które stwierdza, czy badana osoba może wykonywać lub kierować działalności gospodarczą w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.